EPIK HIGH

EPIKHIGH

Epik High (에픽하이) to alternatywny hip-hopowy zespół pochodzący z Korei Południowej, a konkretnie z Seulu. Tworzą go Tablo, Mithra Jin i DJ Tukutz. Grupa jest znana z mieszania różnych stylów hip-hopowych i nie tylko – łączą w swojej muzyce wiele gatunków z pozoru mocno od hip-hopu odległych. Każdy kolejny album jest czymś nowym i oryginalnym, co wyróżnia ich spośród innych grup muzyków.

2003-2005: Początki

Początki Epik High nie zapowiadały grupie dużego sukcesu, ze względu na nikłe zainteresowanie hip-hopem w Korei. Bramy do sukcesu otworzył im ich drugi album „High Society”. Po sukcesie ich trzeciego albumu, Swan Songs (2005r.) Epik High została jedną z najpopularniejszych hip-hopowych grup w Korei. „Fly” i „Paris” stały się hitami, sięgając szczytów charlist i ciesząc się popularnością na wielu muzycznych kanałach. „Fly” zostało użyte w soundtracku gier FIFA ’07 i Pump It Up. Na początku planowano zakończenie działalności Epik High po wydaniu Swan Songs, jednakże zmieniono to wraz z jego sukcesem. Album został potem ponownie wydany jako Black Swan Songs i zawierał remixy różnych hitów Epik High.

2007: Remapping the Human Soul

Ich czwarty album, „Remapping the Human Soul”, został wydany 23 stycznia 2007 roku. Piosenki tytułowe, „Fan” oraz „Love Love Love” stały się hitami niedługo po wydaniu. Wyróżniały się jednak spomiędzy innych piosenek albumu, który został zachowany w o wiele poważniejszym i dojrzalszym klimacie niz poprzednie. Na początku album miał zostać wydany w Październiku 2006 roku, ale data wydania została przełożona. Album sprzedał się w nakładzie prawie 90 tysięcy kopii w pierwszym miesiącu sprzedaży i pomógł Epik High dostać się na sam szczyt chartlist. Ostatecznie sprzedano ponad 130 tysięcy kopii albumu. Grupa została ogłoszona jako najlepszy artysta miesiąca. Dla swojego albumu postanowili zachować zasadę „bez gatunków, tylko muzyka”. Niektóre z piosenek zostały zbanowane i wycofane z rozgłośni radiowych (jak ostatecznie cały album) z powodów tematyki nawiązującej do przestępstw na tle seksualnym, wojny, edukacji i religii. Piosenka „Flow” przyczyniła się do wzrostu ich popularności w Japonii. Album został trzecim najlepiej sprzedającym się albumem w Korei w roku 2007.

2008: Sukces Pieces Part One i pierwszy mini-album Lovescream

Ponad 50 tysięcy kopii piątego studyjnego albumu, „Pieces Part One”, zostało zamówionych w przed-sprzedaży. Pierwszy singiel wypromowany z albumu to „One”, w którego teledysku pojawiają się Jisun (Loveholic) i Jung Ryuwon (koreańska aktorka). Niedługo potem wydane zostały teledyski do „Breakdown” oraz „Umbrella”. Po sukcesie „Pieces Part One”, Epik High wydało swój pierwszy mini album – Lovescream. Pojawił się w sprzedaży 30 września 2008 roku. Uwagę przyciągnęły opublikowane na oficjalnej stronie Epik High teasery, które zrobione były z abstrakcyjnych animacji zamiast aktorów. Mini album zdobył ogromny rozgłos i odniósł sukces, a tytułowy utwor „1 Minute 1 Second” wspiął się na szczyty chartlist online.

2010-2012: Epilogue i służba wojskowa

15 października 2009 DJ Tukutz wstąpił do obowiązkowej służby wojskowej. Zwolniono go z niej 7 sierpnia 2011.
9 marca 2010 wyszedł album Epilogue. Epik High stworzyli nowy album z nową piosenką „Run”, ukazującą ich nowy muzyczny kierunek. Teledysk do „Run” z chłopakami z Infinite: L – główny bohater, Sunggyu – gitarzysta, Woohyunem – basista i Sungjong jako klawiszowiec, był ich najważniejszym debiutem. Nowy album zawierał mniej piosenek niż poprzedni, ale jest podziękowaniem dla wszystkich fanów za ich wsparcie i gotowość czekania na powrót DJ Tukutza z wojska.
3 sierpnia 2010 Mithra Jin, podobnie jak DJ Tukutz zaciągnął się do wojska, gdzie dołączył do 102 rezerwy w Chuncheon, potem jako żołnierz piechoty, członek zespołu wojskowego i żołnierz GOP, a ostatecznie służył w DEMA (Agencja Ochrony Mediów). Został zwolniony ze służby przez Ministra Obrony w Yongsan-gu, w Seulu 14 maja 2012.
27 września stało się wiadome, że Tablo wróci z nowym, debiutanckim, solowym tym razem albumem 1 listopada. Pomimo podpisania z YG Entertainment 4 letniego kontraktu, Tablo nie zamierzał rozwiązać zespołu.

2012 – teraz: YG Entertainment i 99.
W 2012 DJ Tukutz i Mithra Jin dłużej nie byli już w Woollim Entertainment. Na przełomie czerwca i lipca kilka pogłosek wskazywało na prawdopodobny powrót Epik High w drugiej połowie roku (np. tweet Jerry’ego K do Tabla mówiący, że pomaga przy nowym albumie Epików albo tweet projektanta przygotowującego kostiumy do powrotu Epik High pod skrzydłami YG. 26 września 2012 YG opublikowało zdjęcie sugerujące, że zespół powróci w październiku po trzyletniej przerwie.
8 października grupa wydała swoją pierwszą piosenkę po trzech latach zatytułowaną „It’s Cold” (razem z K-Popową piosenkarką Lee Ha Yi). 19 października 2012 YG Entertainment i Epik High zaprezentowali dwa teledyski – „Up” (z Park Bom z 2NE1) i „Don’t hate me”
Epik High wydali „99” jako 7 album studyjny 19 października (cyfrowo) i cztery dni później jako CD. Tradycyjne CD zawiera dwie dodatkowe nagrania, których cyfrowa wersja nie zawiera.

 Opracowały: Haru & Riukki.

  1. Strasznie czekałam na powrót chłopaków ❤ mam nadzieje, że nadal będą tworzyć swoją muzykę. Kocham ich..hmm..styl? Tak^^

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: